Popularnie zwane alimenty, czyli obowiązek alimentacyjny oznacza dostarczenie uprawnionemu przez zobowiązanego środków utrzymania oraz wychowania. Taki obowiązek dotyczy osób pozostających w stosunku rodzinnym i obciąża krewnych w linii prostej bądź małżonków. Zakres obowiązku i zasady określa kodeks rodzinny i opiekuńczy. Jest to jeden z najczęstszych sporów sądowych w szczególności jeśli chodzi o małoletnie dzieci. Co warto widzieć na temat zasądzania alimentów?
Zasady zasądzania alimentów
Istnieją trzy zasady zasądzania alimentów. Po pierwsze dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej niezależnie od tego, czy rodzice żyją wspólnie, czy osobno. Dlatego przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę warunki, w jakich żyje zobowiązany. Po drugie rodzice powinni dzielić się z dziećmi nawet najmniejszymi dochodami. Każdy rodzic w miarę możliwości jest zobowiązany pokrywać potrzeby finansowe swoich dzieci. I ostatnia zasada mówi o tym, że zaspokojenie potrzeb dziecka może wymagać od rodziców naruszenia swojego majątku. W praktyce oznacza to, że jeśli rodzica nie będzie stać na pokrycie kosztów związanych z dzieckiem to powinien zbyć przedmioty będące jego własnością np. motocykl, wartościowy samochód.
Przeznaczenie środków alimentacyjnych
Rodzice zapewniając środki alimentacyjne są zobowiązani do troski o rozwój fizyczny i duchowy swoich dzieci. Muszą dostarczyć mu niezbędne środki utrzymania i wychowania. Dziecku należy zapewnić środki na zaspokojenie potrzeb fizycznych w tym mieszkanie, wyżywienie, odzież, środki higieniczne i leki. Dalej mówimy o zaspokojeniu środków duchowych i intelektualnych tj. realizacji pasji, zakup książek, biletów do kina itp. Ostatnią potrzebą, która należy zaspokoić to kształcenie ogólne i zawodowe, dostarczanie rozrywek i organizowanie wypoczynku.