Decyzja o rozwodzie bywa bardzo trudna i obciążona wieloma emocjami. Jeśli jednak ma się pewność, że jest to nieuniknione, należy zastanowić się, jaki rodzaj pozwu rozwodowego będzie korzystny w danej sytuacji. Można rozwieść się bez orzekania o winie lub wnieść o rozwód z orzeczeniem o winie. W pierwszym przypadku proces zwykle przebiega sprawnie i małżeństwo może zostać rozwiązane już na pierwszej rozprawie. Jednak sprawy, przy których sąd ma zdecydować o winie jednego lub obojga małżonków, są o wiele bardziej skomplikowane.
Kiedy warto wnieść o rozwód z orzeczeniem o winie?
Taki pozew o rozwód warto złożyć, jeśli jeden ze współmałżonków jest winien rozpadu związku, a druga strona jest w stanie to udowodnić. Powody trwałego rozpadu pożycia mogą być różne, ale najczęściej jest to przemoc, nałogi, karygodny stosunek do członków rodziny (np. dzieci), zdrada czy rażące zaniedbania, uniemożliwiające wspólne życie. Dowodami na powyższe przewinienia mogą być nagrania, zeznania świadków, raporty medyczne, SMS-y, e-maile itd. Tylko dysponując niezbitymi dowodami winy drugiej strony, ma się szansę na korzystne dla siebie rozwiązanie sprawy. Jeśli osoba wnosząca o rozwód jest współwinna rozpadu związku, warto zastanowić się, czy lepszą opcją nie byłby rozwód bez orzeczenia o winie i ugoda co do podziału majątku.
Jak złożyć pozew rozwodowy?
Pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie powinien złożyć małżonek pokrzywdzony, który nie jest winien rozpadu pożycia małżeńskiego. Pozew składa się w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania obojga lub przynajmniej jednego z małżonków. Następne kroki leżą po stronie sądu i drugiej strony sporu. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione, a terminy dotrzymane, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Adwokat rozwodowy to ogromne wsparcie dla osoby przechodzącej przez trudny rozwód, a także oszczędność czasu, który trzeba by było poświęcić na żmudne studiowanie przepisów prawa rodzinnego.