Śmierć członka rodziny to bolesne przeżycie, które w praktyce rodzi także szereg konsekwencji prawnych. W przypadku tych ostatnich należy wskazać przede wszystkim na kwestię dziedziczenia majątku i jak się okazuje, często budzi ona spory. Z czego dokładnie one wynikają oraz jakie zdarzają się najczęściej?
Główne przyczyny sporów spadkowych
Najbardziej problematyczną kwestią jest niesprawiedliwy podział majątku, oczywiście według spadkobierców, a podstawą jest w tym przypadku poczucie krzywdy oraz niespełnienie oczekiwań w tym zakresie. Problem pojawia się też wtedy, gdy liczba spadkobierców jest większa lub nie obejmuje choćby dzieci spoza związku małżeńskiego. Wówczas możliwe jest podważenie testamentu, co zgodnie z literą prawa spadkowego także jest jednym z dostępnych rozwiązań.
Problematyczny jest oczywiście także całkowity brak testamentu, choć nawet w przypadku jego sporządzenia – jak wspomnieliśmy wcześniej – możliwe jest podważenie. Taka sytuacja zdarza się zarówno przy dokumencie zapisanym własnoręcznie, jak i opracowanym przy udziale notariusza.
Inne przyczyny sporów dotyczących spadków
Sytuacją, która bywa podwaliną do sporu jest także niewystarczające zabezpieczenie bytu partnera życiowego i małoletniego dziecka. Często ma to miejsce wtedy, gdy doszło do nagłej śmierci, zaś testament nie został sporządzony. Kłopotliwe jest też zapisanie w testamencie, aby to sami spadkobiercy zajęli się podziałem majątku. Niestety bardzo często jest to podstawa do sytuacji konfliktowych, które w wielu przypadkach musi rozwiązywać sąd, co jest zazwyczaj bardzo czasochłonne i karkołomne.
Jak widać przyczyn sporów spadkowych może być naprawdę wiele i mogą mieć one różne podłoże. Dlatego też podstawą w tej kwestii jest profesjonalna porada prawna, której warto zasięgnąć u adwokata zajmującego się stricte tą dziedziną. Dzięki temu można ograniczyć spory spadkowe lub też dociekać swoich praw, jeśli nie zostało się wskazanym w testamencie, a zgodnie z literą prawa ma się możliwość dziedziczenia.